etapy edycji #2

W jakiej kolejności edytuję zdjęcie i dlaczego w takiej? Metodą prób i błędów, podczas wielu lat edycji zdjęć najpierw w PS potem w GIMPie, wypracowałam swoją kolejność edytowania. Kolejność eliminującą niepotrzebne powtarzanie pewnych kroków edycji i zminimalizowanie ilości tych kroków. Ważne było zrozumienie następstw danej czynności.
1. Otwieram plik
2. Wyrównanie w pionie czy poziomie, poprawa perspektywy - po otwarciu pliku, jeśli to konieczne, trzeba wyrównać kadr, ponieważ następstwem równania/poprawy perspektywy powstają wolne od obrazu miejsca przy krawędziach kadru, które należy usunąć np. poprzez kadrowanie.
3. Kadrowanie - po edycji wpływającej na ewentualną zmianę widoku w kadrze - dokonuję ostatecznego kadrowania. Dlaczego? Bo nie ma potrzeby retuszowania np. części tła, która na końcu edytowania ma być wykadrowana. Dlatego należy wykadrować przed edycją. Inaczej ta część pracy poszłaby na marne.

4. Skalowanie - po wykadrowaniu zmniejszam wysokość i szerokość (po wprowadzeniu nowego G+ dłuższy bok ustalam na 1600px, by dobrze zaprezentować obraz). Nie ma sensu edytowania obrazu o dużych wymiarach, jeśli docelowo potrzebny nam mniejszy. Mniejszy plik często wpływa na szybszą reakcję np. podczas stosowania skomplikowanych filtrów. Łatwiej na bieżąco "podglądać" miejsce edytowane w 100% widoku.

5. Czynności związane z edycją, m.in. redukcja szumu, stemplowanie, saturacja/poprawa koloru, konwersja do mono, jasność/przyciemnienie, praca na warstwach i maskach warstw etc.
6. Ostrzenie - dlaczego na końcu? Z bardzo prozaicznej przyczyny. Zdjęcie musi być idealnie wyczyszczone, czyli pozbawione paprochów, plam, szumów, bo w procesie wyostrzenia (niezależnie od wyboru sposobu - czy to wykorzystując kontrast czy stosując maskę wyostrzającą - czym jest wyostrzenie napisałam tutaj https://goo.gl/4bfp1a ) one również zostaną wyostrzone i zamiast polepszyć - pogorszą zdjęcie. Ponadto nie każdy obraz wymaga wyostrzenia, ale to oceniam na końcu edycji. Niektóre jej etapy tak zmienią widok, że ostrzenie jest zbędne.
7. Dodaję sygnaturę
8. Zapisuję plik z zachowaniem 100% jakości. Pamiętając o tym, że plik jpg traci na jakości podczas każdego kolejnego zapisu, edytuję obraz w pliku programowym (np. w GIMP - XCV, PS - PSD), a dopiero końcowy efekt zapisuję w pliku z rozszerzeniem JPG i ten publikuję.


Pokaż komentarze: lub

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Facebook Page

zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

O mnie

Moje zdjęcie

Moje ALBUMY
Kolekcja z albumami
oraz stare profile 
Iva Pas Mono Albumy
Iva Pas Albumy

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *