etapy edycji #1


Fotografia cyfrowa daje wiele możliwości twórczych i  poza rejestracją zwykłych wydarzeń będących pamiątką rodzinną, pozwala puszczać wodze naszej fantazji. Dzisiaj fotograf potrzebuje aparatu do rejestrowania obrazów oraz dobrego programu graficznego, w którym te obrazy może dopieścić. Jest wiele tutorialów, które nam w tym pomagają. Jednak zdarza się, że wykonujemy czynności w nich zawarte, krok po kroku, a efekty są mierne. Dlaczego? Bo oprócz samej edycji, równie ważna, a może i ważniejsza, jest kolejności etapów edycji.
(Jeśli robimy zdjęcia surowe w formacie RAW, należy je wywołać do pliku jpg.)
Jak ja edytuję zdjecia?
1. otwieram w GIMP-ie plik w formacie JPG
2. kadruję plik (jeśli tego wymaga)
3. skaluję plik do rozmiaru, w którym zostanie publikowany po edycji
4. właściwa edycja:

  • np. poprawa świateł/cieni, saturacja, naprawa przy pomocy łatki/stempla, rozsmarowywania (np. przepaleń, zbędnych elementów), saturacja etc. 
  • usuwanie ziarna/szumów
  • ostrozna regulacja kontrastu (jeśli potrzebna), pamiętając, że wyostrzając modyfikujemy kontrast
  • wyostrzenie wybranych fragmentów, czy całego obszaru

5. dodaję sygnaturę

Oto kilka rad wg mnie wartych zapamietania:

  1. Kontrast przyciemni kolory  i  może sprawić, że biel będzie na granicy przepalenia, aby tego uniknąć, przedtem delikatnie rozjaśnij kadr i dopiero skorzystaj z korekty kontrastu.
  2.  Oszumianie zawsze przed wyostrzeniem, by wyostrzenie dodatkowo nie potęgowało szumów, które na zdjęciu są przecież niepożądane. Dlatego przed wyostrzeniem należy szumów pozbyć się. 
  3. Odszumianie przed zastosowaniem kontrastu, bo odszumianie zmniejsza kontrast, a w konsekwencji zmniejsza ostrość na zdjęciu. 
  4. Wyostrzanie - zawsze (!) kończy edycję zdjęcia (o ile w ogóle kadr wymaga wyostrzenia). 
  5. Co to w ogóle jest wyostrzenie? Tak naprawdę to nic innego jak modyfikacja kontrastów między elementami zdjęcia (krawędziami a pikselami przy nich), dlatego niektórym  zdjęciom wystarczy zwykła korekta kontrastu, by stały się wyraźniejsze, bez potrzeby korzystania z maski wyostrzenia.
  6. Dlaczego wyostrzamy zawsze na końcu edycji? Na każdym etapie edycji, począwszy od skalowania, następuje utrata pixeli czyli utrata części danych.  Zdjęcie załadowane do programu, jeszcze przed edycją, ma największą rozdzielczość czyli zachowuje w sobie  najwięcej danych. Wyostrzając obraz przed jego zmniejszeniem, utracimy część już wyostrzonych pikseli podczas tego zmniejszania/skalowania i obraz stanie się mniej ostry, mimo, że był poddany edycji polegającej na wyostrzeniu. Ponadto wyostrzenie przed odszumianiem spowoduje, że zostaną wyostrzone także szumy na zdjęciu. Jest też wiele zdjęć, które w ogóle nie wymagają wyostrzania.  "Sens skalowania zdjęć wydaje się zrozumiały dla większości nawet mniej zaawansowanych fotografów. Dlaczego jednak tak pomniejszone zdjęcie należy wyostrzać? Skalowanie zdjęcia przeprowadzane jest z wykorzystaniem tzw. metody resamplingu (próbkowania). Nie wnikając w dość skomplikowane szczegóły techniczne, jest to grupa algorytmów umożliwiających uzyskanie obrazu o bardzo dobrej jakości, ale jednocześnie dość mocno zmiękczonego. Dlatego też po jego przeprowadzeniu bardzo zalecane jest poddanie zdjęcia wyostrzeniu, które przywróci wcześniejszy wysoki poziom detali." (Świat Obrazu https://goo.gl/bmYks7)

Pokaż komentarze: lub

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Facebook Page

zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

O mnie

Moje zdjęcie

Moje ALBUMY
Kolekcja z albumami
oraz stare profile 
Iva Pas Mono Albumy
Iva Pas Albumy

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *