szybka maska

Szybka maska to bardzo dobre narzędzie do zaznaczania. Wg mnie w wielu przypadkach lepsze od  np. różdżki czy lasso, świetne do zaznaczania większych obszarów oraz kilku obszarów na jednym obrazie.
Szybka maska ukrywa/chroni części obrazu, czyli maskuje obszary, które stają się  nieaktywne, czyli, których nie można edytować.
Szybką maskę wywołamy:

  • wciskając jednocześnie klawisze Shift i Q  albo
  • wciskając ikonkę szybkiej maski znajdującą się na dole okna widoku po lewej stronie lub
  • z Górnego Menu wybierając  Zaznaczenie -> Szybka maska
Zastosowana Szybka maska jest transparentna i  koloru czerwonego (chyba, że kolor zmienimy w ustawieniach:  Edycja -> Preferencje -> Domyślny obraz-> Kolor szybkiej maski). Na Szybką maskę działają narzędzia np. pędzel, ołówek, gumka. Narzędziem w kolorze białym zaznaczamy obszar,


natomiast narzędziem w kolorze czarnym odejmujemy obszar od zaznaczenia:


Pracę z szybka maska można rozpocząć na kilka sposobów np. zastosować Szybką maskę na cały obraz i np.  pędzlem w kolorze białym wybrać obszar zaznaczenia:


Po wyłączeniu Szybkiej maski widać zaznaczony  obszar -  linia przerywana. Gdy zaznaczenie jest nieprecyzyjne można natychmiast przełączyć Szybką maskę i pędzlem o odpowiednim kolorze i rozmiarze doprecyzować to zaznaczenie.


Po uzyskaniu pożądanego zaznaczenia, w tym przykładzie odwróciłam zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć), by rozmyć łto, natomiast kwiatka pierwotnie zaznaczonego nie edytować czyli nie zmieniać.Inny sposób polega na  zaznaczeniu najpierw  obszaru innym narzędzime zaznaczania (np. lasso), po czym przełączyć na Szybką maskę i precyzyjnie skorygować zaznaczenie,  dodając do niego lub odejmując od niego obszar czy obszary.Pokaż komentarze: lub

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Facebook Page

zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

O mnie

Moje zdjęcie

Moje ALBUMY
Kolekcja z albumami
oraz stare profile 
Iva Pas Mono Albumy
Iva Pas Albumy

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *