wstęp do warstw

Zasady pracy na warstwach i maskach warstw są podobne w każdym programie graficznym obsługującym warstwy, ale by lepiej zrozumieć o czym piszę proponuję zainstalować najnowszego GIMPa, ponieważ jest on bardzo dobrą darmową alternatywą dla tego rodzaju płatnych programów. 
Warstwy porównam do stosu kart, na których są namalowane obrazy. Jeśli ułożymy karty jedna na drugiej,  wówczas zobaczymy tylko ten obraz, który znajduje się na wierzchu stosu. Pozostałe obrazy będą niewidoczne, bo znajdują się pod tym na wierzchu. W programie graficznym można warstwy sąsiadujące ze sobą (wyższa z położoną pod nią) mieszać przy pomocy Trybu mieszania warstw i Krycia warstw (omówię jako oddzielny tutorial). 
Maski warstw - do każdej warstwy z namalowanym obrazem możemy dodać maskę:
- białą bez przezroczystości, przez którą nie widać obrazu (warstwy) leżącej pod spodem. Obraz pod spodem możemy odkryć malując po masce czarnym pędzlem.
- czarną z pełną przezroczystością, przez którą widać obraz (warstwę) leżący pod spodem. Malując na masce czarnej pędzlem białym możemy zakryć te miejsca, których nie chcemy widzieć.  W miejscach malowania ukazuje się obraz z warstwy, do której dodano maskę czyli z warstwy górnej.
- mieszaną powstałą z obrazu czarno-białego, który skopiowany wklejamy do maski (omówię jako oddzielny tutorial).
Na masce można malować, można dodać gradient, można wkleić obraz. Maska warstwy oddziaływuje tylko na warstwę, do której została dodana. Maskę można włączyć, wyłączyć, edytować i usunąć. 

Pędzle - to ważne narzędzie do odkrywania lub zasłaniania części warstwy. Pędzlem w kolorze czarnym odkrywamy obraz, a w kolorze białym  zakrywmy obraz.
Pędzle - to ważne narzędzie do odkrywania lub zasłaniania części warstwy. Pędzlem w kolorze czarnym odkrywamy obraz, a w kolorze białym  zakrywmy obraz.
Jak dodać maskę do warstwy? PPM (prawym przyciskiem myszy) kliknąć na niebieskim polu w oknie warstw i dodać maskę warstwy:
np.białą czy czarną:

Dodana czarna maska z pełną przezroczystością  w oknie widoku (duży obraz po lewej) będzie obraz z warstwy pod spodem (tutaj kolorowy):

Dodana czarna maska z pełną przezroczystością w oknie widoku (duży obraz po lewej) będzie obraz z warstwy pod spodem (tutaj kolorowy):

Dodanie białej maski do warstwy spowduje, że obraz z dolnej warstwy będzie niewidoczny/zakryty - w oknie po lewej widać obraz bw z górnej warstwy:

Malując czarnym pędzlem po białej masce odkrywamy obraz z dolnej warstwy:
Pokaż komentarze: lub

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Facebook Page

zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

O mnie

Moje zdjęcie

Moje ALBUMY
Kolekcja z albumami
oraz stare profile 
Iva Pas Mono Albumy
Iva Pas Albumy

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *